DünyaHaberler

Goldstone raporu BMGK’ya sevk edilmelidir

Uluslararası Af Örgütü de BMT’ından savaş suçlularını cezalandırmak için eline geçen fırsatı değerlendirmesini ve Goldstone raporunun Güvenlik Konseyine sevk edilmesini istedi.

BMT Gerçekleri Araştırma Komisyonu Başkanı Goldstone’un, katil İsrail’in Gazze savaşı sırasında işlediği cinayetleri ve savaş suçlarını tescil eden raporunun genel kurulda görüşülmesine temas eden Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bildiride genel kuruldan, savaş suçlularını cezalandırmak için eline geçen fırsatı değerlendirmesini ve Goldstone raporunu Güvenlik Konseyine sevk etmesini istedi.

Uluslararası Af Örgütü bildirisinde ayrıca, Filistin İslami Direniş Hareketini de işgal altındaki topraklara füze fırlatarak savaş suçu işlemekle suçlamaya çalıştı, oysa bu füzeler gerçekte korsan İsrail tarafından Gazze şeridine dayatılan ve üç yılını dolduran kuşatmaya yönelik bir tepkidir.

Söz konusu örgüt ayrıca BMT genel sekreterinden uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan ve Filistinli ve İsrailli yetkililerin uygulamalarının doğruluğunu değerlendiren bağımsız bir komisyon kurmasını da istedi.

Örgüt, korsan İsrail’in Goldstone raporunda yer alan tavsiyelere karşı çıkmak ve savaş suçu işleyenlerle ilgili araştırmaları engellemek istediğini de vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.