FilistinHaberlerOrtadoğu

Goldstone raporunun ertelenmesi siyonist rejime yaramıştır

Filistin İnsan Hakları Merkezi Müdürü Raci Es-Surani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Goldstone Raporu’nda ifade edilen gerçeklerin araştırılması için hem işgal tarafına hem de Filistin tarafına 5 ay daha süre vermesinin Abbas yönetiminin fahiş bir hatası olduğunu söyledi.

Rapordaki gerçekleri araştırmak üzere işgal rejiminin bağımsız bir komisyon kurması için beş ay daha mühlet verilmesi üzerine dün akşam yaptığı açıklamada Surani şöyle dedi: “Bu karar Filistin halkının acısına, kanına, dramına ve sıkıntısına duyarlı olan herkesi şaşırtmış ve şok etmiştir.”

Surani sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin halkının şunu bilmesi gerekir. Bu kararın taslağı temelde Filistinlilerin çabasıyla hazırlandı ve Arap ülkeleri de onu sahiplendi. Raporun BM Genel Kurulu’nda kabul edilip bir karar haline gelmesi düşünülüyordu. Fakat Abbas yönetimi daha baştan bu rapora karşı zaten tavır almış, raporun aksaması için elinde geleni yapmıştı. Siyasi ve resmi düzeydeki Filistin tarafında Goldstone Raporu’nu hayata geçirecek bir irade bulunmuyor”.

Surani, daha sonra şöyle dedi: “Bir kez daha kendimiz kurşunu ayağımıza hatta kafamıza sıktık. Önümüze çıkan fırsatı teptik. Ayrım duvarında uluslararası mahkemede fırsatı kaçırdığımız gibi bu rapor konusunda da tarihi bir fırsatı kaçırdık. Buna neden olan da bizden başkası değil.”
Surani sözlerini şöyle noktaladı: “Yapılanların bir komplo olduğunu söylemek istemiyorum. Fakat bizim işgal rejiminin cezadan kurtulması için beş ay daha mühlet vermemiz akıl kârı değildir. Bu süre raporun çöp sepetine atılmasına ve ardından da tamamıyla yok olmasına neden olacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.