HaberlerAvrupaDünyaFilistinİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

Google, Siyonist İsrail’in Suçlarına Hizmet Ediyor

ABD’li teknoloji devi Google’da, işçilerin şirketin İsrail ordusuyla entegrasyonuna karşı isyanının ardından bir skandal patlak verdi.

Bu entegrasyonun doruk noktası, Google ve Amazon’un Nimbus Projesi aracılığıyla İsrail ordusuyla birleşmesidir. 1,2 milyar dolarlık sözleşme, her bir tesiste 500 İsrailliyi istihdam eden en az altı veri merkezi inşa etmek.

Proje aynı zamanda İsrail ordusu ve Filistin topraklarının çalınmasından ve Siyonist sömürgeler için tahsis edilmesinden sorumlu kurum olan İsrail Toprak Otoritesi de dahil olmak üzere İsrail rejim kurumlarına bulut altyapısı sağlayacak.

Google’ın Nimbus aracılığıyla İsrail ordusuna çok gelişmiş yapay zeka mekanizmaları sağlayacağı ortaya çıktı.

The Intercept tarafından ortaya çıkarılan Nimbus eğitim belgeleri, Google’ın Cloud Vision API’sinin İsrail’in yüz tanıma mekanizmalarını güçlendireceğini buldu.

Nimbus’un yalan tespiti amacıyla verileri işleyebileceği de doğrulandı. Nimbus Projesi sözleşmesindeki ilginç bir bükülme, BDS karşıtı bir madde içermesidir.

Şirketlerin herhangi bir kurumdan hizmetleri geri çekmeleri yasaklanmıştır; Bu, Filistinlilere karşı işlediği suçların ne kadar korkunç olacağından bağımsız olarak, İsrail ordusuyla entegrasyonu zorlamak için kesinlikle yerleştirilebilirdi.

Dolayısıyla, Google ve Amazon, isterlerse teknolojilerinin insan hakları ihlalleri için kullanılmasını durdurma gücüne sahipler.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.