HaberlerİranOrtadoğu

Görüşlerimiz dikkate alınacaksa konferansa katılırız

Ülkesinin Afganistan konusunda kuşkusuz görüşleri olduğunu vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Londra Konferansı’nın sonuç bildirisinde İran’ın Afganistan ile ilgili izlenim ve görüşleri tam olarak dikkate alınması durumunda bu konferansa katılmaya olumlu bakabileceklerini belirtti.

İran televizyon kanalına konuşan Mutteki “Tahran, şu anda Afganistan konusundaki Londra Konferansı’nın nihai kararları ve sonuç bildirisini değerlendiriyor. İran’ın görüşleri ve izlenimleri net ve kesin olarak dikkate alınmazsa konferansa katılmanın da bir anlamı olmayacak” dedi.

Afganistan konusunda ABD ve Batı’nın politikalarının yenildiğini vurgulayan Mutteki “İngiltere devleti şu ana kadar dünya kamuoyuna siyasi, güvenlik ve uyuşturucuyla mücadele alanlarında Afganistan konusundaki geçmiş politikalarında ikna edici bir yanıt veremiyor. geçmiş politikaları kesinlikle yanlıştır ve Afganistan’ın geleceğiyle ilgili başka yanlış kararların alınması söz konusu ise İran’ın kabul etmemesi de doğal olacak” dedi.

“Büyük güçlerin bölgedeki büyük projelerinde İran’ın temel oyuncu olarak varlık göstermesi gerektiği sonucuna vardıkları görülüyor acaba İran,Afganistan ile ilgili Moskova, İstanbul ve Londra toplantılarına davet edildi mi?” şeklindeki bir soruya Dışişleri Bakanı “evet davet edildi.Moskova’da yapılacak olan Şanghay toplantısına katılacağız İstanbul toplantısına da katılacağız ancak heyetin hangi düzeyde katılacağını değerlendiriyoruz” yanıtını verdi.

İran,Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanlarının üçlü toplantısına katılmak için İslamabad’a yaptığı ziyaretine işaret eden Mutteki, “gelecek üç ayda İslamabad’da Afganistan’a komşu ülkelerin toplantısı dışında ekonomi, içişleri ve istihbarat bakanları düzeyinde Kabil, İslamabad ve Tahran’da da üç toplantının yapılması bekleniyor.” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.