HaberlerİranOrtadoğu

Görüşme talebi ABD’den geldi

Cenevre’de İran ve Amerika heyetleri arasında gerçekleşen ikili görüşmenin Amerikalı heyetin talebi üzerine gerçekleştiğini kaydeden Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreter Yardımcısı Bagıri, görüşmenin müzakere hedeflerine yönelik olduğunu belirtti.

İran ile 5+1 grubu arasında geçen Perşembe günü Cenevre’de düzenlenen görüşmeyi İran’ın ikinci TV kanalına değerlendiren milli güvenlik yüksek konseyi sekreter yardımcısı Bagıri, varılan mutabakata göre müzakelerin İran’ın yeni öneri paketi ekseni etrafında gerçekleşmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

Bagıri bu tür oturumlarda çeşitli heyetlerin ikili veya çok yönlü görüşmeler gerçekleştirerek görüşlerini bir birine yakınlaştırmaya çalıştığını belirterek Cenevre’de de bazı heyetlerin İranlı heyetten bu tür taleplerde bulunduğunu, Amerikalı heyetin görüşme talebini gündeme getiren heyetlerden biri olduğunu kaydetti.

Bagıri, iki heyetin görüşmesinde İran’da tutuklu bulunan Amerikalı casusların gündeme geldiği haberinin doğru olmadığını, bu görüşmenin sadece İran’ın öneri paketi ve müzakerelerin amaçlarının gerçekleşmesi üzerinde yapıldığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.