FilistinHaberlerOrtadoğu

Görüşmeler için siyasi tutuklular bırakılmalıdır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi Dr. Mahmut Zehhar, bu ayın 25’inde yapılacak diyalog görüşmelerinin öncekilerine kesinlikle benzemeyeceğini belirterek, bu oturumun başarılı geçmesi için önce siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Zehhar, dün (11 Ağustos Salı) katıldığı bir radyo programında, “Fetih liderlerinin hiçbir konuda karar alma yetkisine sahip olmadığını anladıktan sonra Hamas hareketi diyalog görüşmeleri dâhil bütün meselelerde yeni bir tavır ve tutum belirledi. Kongrede seçilen yeni liderlerin Batı Yaka’daki tutuklamalara son verip, hapishanelerdeki tutukluları da serbest bırakmalarını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Siyasi tutuklular konusunda Hamas hareketinin ortaya koyduğu tavrın gayet açık olduğunu, tutuklamalara son verilmesi ve içerideki tutukluların da serbest bırakılması gerektiğini belirten Zehhar, iç bölünmeyi sona erdirmek için Hamas’ın bazı Arap ülkelerinin baskısına maruz kaldığına dair çıkan haberlerin de doğru olmadığını söyledi.

Şalit konusuna da değinen Zehhar, bu konuda yeni bir gelişme olmadığını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.