FilistinHaberlerOrtadoğu

Görüşmeler ulusal uzlaşı için önemli bir adımdır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Halil El-Hayye, Fetih Merkez Kurulu üyesi Nebil Şaas’ın Gazze’yi ziyaret etmesini ve Eymen Taha ile Dr. Halil El-Hayye’nin de aralarında bulunduğu Hamas heyetiyle görüşmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Hamas ve Fetih arasında yapılan böylesi görüşmelerin Filistin’de barışın gerçekleşmesi için atılmış önemli adımlar olduğunu söyledi.

Dün (03 Şubat Çarşamba) gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında El-Hayye şöyle dedi: “Hamas böyle görüşmeleri memnuniyetle karşılıyor ve fazlasıyla önemsiyor. Filistin halkını ve davasını ilgilendiren konuları görüşüp tartışmak için daha geniş katılımlı bir toplantı düzenlemeyi düşünüyoruz”.

Basın toplantısında söz alan Fetih Merkez Kurulu üyesi Nebil Şaas ise şöyle dedi: “Gazze’yi ziyaret etme fikri Fetih’e bağlı Devrim Konseyi’nin aldığı karar ve benim de kişisel arzum neticesinde gerçekleşti. Bunun amacı var olan bölünmeyi sonlandırmaktır. Fakat ben, Hamas Hareketi’yle uzlaşı konusunu görüşmek üzere resmi olarak görevlendirilmedim”.

Toplantının içeriğiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan Şaas, Gazze’ye gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, Hamas ile yaptığı toplantının iç bölünmeyi sonlandırmaya ve Gazze ile Batı Yaka’yı birleştirmeye vesile olmasını umut ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.