FilistinHaberlerOrtadoğu

Görüşmelerde büyük mesafe alındı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden milletvekili Dr. Salah el-Berdevil, diyalog çabalarının başarı veya başarısızlığından bahsetmenin şu an için erken olacağını belirterek, atmosferin gayet iyi olduğunu ve başarısızlık işaretleri görünmediğini söyledi.

Berdevil dün (12 Mart Perşembe) Quds Press’e yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Öncelikli konuların öne alınması ve ihtilaflı konuların da geriye atılması konusunda bir ittifak sağlandı. Siyasi tutuklular dosyası gibi görüşmelerin önünde büyük engellerin bulunmasına rağmen şimdiye kadar umutsuzluğa kapılmadık. Hamas siyasi tutuklular dosyasının kapatılması için baskı yapıyor. Fetih hareketi de bu konuda bize söz verdi.”

Berdevil, seçimlerin ertelenmesi ve onunla ilgili özel bir komisyonun kurulmasından da bahsedildiğini ancak bunun seçimler kanunuyla anayasa aykırı olmaması gerektiğini vurguladı.

Hükümet ile ilgili komisyonun çalışmalarına da değinen Berdevil şunları söyledi: “Hükümetin dayandığı merci anayasadır. Anayasa’ya göre kurulmalı ki, daha önce ortaya çıkan sıkıntılar tekrar yaşanmasın. Anayasa’ya göre kurulacak hükümetin 2005 Kahire anlaşmasıyla ulusal uzlaşı anlaşmasına dayanması gerekir. Hükümetin şekli tartışma konusudur. Onun görevi ise; imarı gözetmek, safları birleştirmek, güvenlik birimini yeniden şekillendirmek ve komisyonlarda varılan anlaşmaları uygulamaktır.”

Güvenlik ve FKÖ komisyonlarının da çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Berdevil, bütün komisyonların çalışmalarını bitirmesinden sonra sonuçların bir bütün olarak açıklanacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.