FilistinHaberlerOrtadoğu

Gözaltı politikası Filistin halkının fedakarlığını hiçe saymak demektir

İsrail zindanlarından çıkarak özgürlüğüne kavuşan Filistinli eski bakan Vasfi Kubha, Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin yürüttüğü ve özellikle eski esirleri hedef alan gözaltı ve ifade vermeye çağırma operasyonlarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kubha, Genel İstihbarat birimi cezaevinde hayatını kaybeden şehit Saadi Es-Suhul’un Nablus’taki cenaze töreninden sonra yaptığı açıklamada, bu politikanın ahlaka, dini ve milli değerlere aykırı olduğunu, Filistin halkını sırtından bıçaklamak ve fedakarlıklarını hiçe saymak anlamına geldiğini ifade etti.

Filistinli gençlerin ve direnişçilerin güvenlik birimlerinin hedefi olmasına bir son verilmesinin vakti geldiğini söyleyen Kubha, Filistinli esirlerin bir yandan işgal güçlerinin, diğer yandan da Batı Yaka güvenlik güçlerinin baskı ve zulmüne maruz kaldıklarını belirtti.

Kubha, “Aslında o gençler gözaltına alınmak veya ifade vermeye çağrılmak yerine Filistin Yönetimi tarafından ödüllendirilmeliler” dedi.

Gözaltı politikasının uzlaşı için gerekli sağlıklı diyalog ortamının sağlanmasına yardımcı olmadığını ifade eden Kubha, tüm uzlaşı çabalarına rağmen Batı Yaka’daki güvenlik anlayışında hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.