FilistinHaberlerOrtadoğu

Gözaltına alınan Gazzeli balıkçıların kimlikleri açıklandı

İşgal ordusu deniz kuvvetleri bu sabah (10 Ağustos Pazartesi) Filistinli iki balıkçıyı Gazze Şeridi açıklarında avlanırlarken gözaltına aldı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, konuyla ilgili açıklamasında işgal donanmasına ait hücumbotların bu sabah Filistinli bir balıkçı teknesinin önünü Gazze kenti sahilleri açıklarında kestiğini, teknede bulunan balıkçılar Muhammed İsmail Eş-Şerafi ve Muhammed Es-Saidi’yi gözaltına aldığını söyledi.

İşgal güçlerinin gözaltına aldığı Filistinli balıkçıları ve teknelerini Asdod Limanı’na götürdüğünü belirten Ayyaş, balıkçıların gözaltına alınma nedenlerinin bilinmediğini ifade etti.

Balıkçıların avlanma izni verilen mesafe dahilinde avlanırken gözaltına alındıklarına dikkat çeken Ayyaş, balıkçıların avlanırken gözaltına alınmalarının, av malzemelerine ve teknelerine el konulmasının uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğunu hatırlattı.

Ayyaş, uluslararası toplumu ve ateşkes anlaşmasının gözlemcilerini işgal güçlerinin Filistinli balıkçılara yönelik ihlallerine son vermek üzere duruma müdahale etmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.