HaberlerKuzey Amerika

Guantanamo Üssü’nde açlık grevi yapan mahkumların sayısı 102’ye yükseldi

ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutulan mahkumların başlattığı açlık grevi giderek büyüyor.

ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutulan mahkumların başlattığı açlık grevi giderek büyüyor. ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’ndeki mahkumlar arasında haftalar önce başlayan açlık grevi giderek büyüyor. Miami Harald gazetesinin haberine göre yemek yemeği reddeden mahkumların sayısı 102’ye yükseldi.

Haberde ABD ordusundan alınan bilgilere göre açlık grevi yapan 30 mahkumun zorla beslendiği kaydediliyor. Mahkumlardan üçünün hastaneye kaldırıldığı, ancak hayati tehlikeleri olmadığı bildirildi. Halihazırda üstte terörist olduğu şüphesiyle 160 kişi tutuluyor.

Guantanamo’daki protestolar nisan ayında başlamış, mahkumların bir bölümü süpürge sopalarıyla gardiyanlara saldırmış, gardiyanlar da mahkumlara plastik mermilerle ateş açmıştı. Protestoların nedeninin hücrelerde yapılan Kuran-ı Kerim araması olduğu açıklanmıştı. Ancak mahkumların avukatları on yıldır yargılanmadan demir parmaklıklar ardında tutulan mahkumlar arasındaki umutsuzluk ve kızgınlığın giderek tırmandığına işaret ediyor.

ABD Başkanı Barack Obama bundan kısa bir süre önce Guantanamo’nun kapatılması gerektiğini yinelemiş ve “ABD’nin güvenliği için Guantanamo’ya ihtiyaç yok. Guantanamo hem pahalı hem de güvenlik için etkisiz bir girişim” şeklinde konuşmuştu. Obama 2009 yılında göreve geldiğinde Guantanamo’yu kapatma sözü vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.