AvrupaHaberler

Guardian: Hudeyde Saldırısı, Batının Danışmanlığı Ve Askeri Teçhizatı İle Gerçekleşiyor

İngiltere gazetelerinden Guardian Yemen’deki gelişmeler hakkında yayınladığı bir yazıda, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Koalisyonunun düzenlediği saldırıların, dünyadaki en kötü bu insani krizi daha da derinleştireceğini yazdı.

Guardian’da yer alan yazıda şu ifadeler yer aldı: ‘Yemen’in ihracatının % 70’i son zamanlarda saldırıya uğrayan El Hudeyde limanı üzerinden gerçekleştiriliyor. İngiltere ve Fransa, Suudi Arabistan’dan saldırıyı gerçekleştirmemelerini istedi. Amerika da Birleşik Arap Emirlikleri’nin mayın tarama gemisi talebini reddetti, ancak Birleşik Arap Emirliklerinden bir yetkilinin ifadesine göre, askeri yardımın olmaması, saldırıyı gerçekleştirmemelerinin söylendiği anlamına gelmiyordu, dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri de saldırıyı gerçekleştirdi.

İngiltere, el-Hudeyde’ye yönelik saldırıya karşı uyarıda bulunmuş olsa da bu savaşın felaketinden sorumludur, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bu savaşı Batının askeri eğitim ve danışmanlıklarıyla yapıyor ve Batı’nın diplomatik desteği ile Yemen’de bu tür eylemler gerçekleştiriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudiler, Amerikan, İngiliz ve Fransız silahlarının yardımıyla Yemen’de bu saldırıları gerçekleştiriyorlar. Bu kişiler, batı teçhizatlarını kullanarak bu tür saldırıları düzenliyorlar ve bu hava saldırılarının komuta odasında İngiliz ve Amerikan askeri subayları bulunuyor.’ Guardian aynı zamanda, birkaç gün önce Fransız gazetesi Loughborough ‘un Yemen topraklarında Fransız özel kuvvetlerinin bulunduğunu yazdığına değindi.

Guardian’da yer alan yazının devamında şu ifadeler yer aldı: ‘İngiltere ve Amerika, İsviçre’nin Birleşmiş Miilletler Güvenlik Konseyi’nin yayınladığı bildiriyi gündeme getirmesine engel oldu. İngiltere’nin eski BM Genel Sekreteri Andrew Michelle, Londra’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bu kriz konusunda Arabistan lehine bir yaklaşımı olduğunu söyledi. Silah satmak ve güvenlik çıkarları her şeyi dayatır.

Yemen savaşı şimdiye kadar on binlerce kişinin canını aldı ve birçok kişi de ölüm tehlikesi altındadır. Uluslararası hukuk herkesin hemen insani yardım sağlamasını şart koşuyor, ancak şimdi 22 milyon Yemenlinin yardıma ihtiyacı var ve 8 milyon kişi de aşırı açlık içindedir.

Bu saldırı, daha önce el-Hudeyde’ye saldırı düzenlenmesi ve bu saldırının müzakere masasından barışı kaldırabileceği konusunda uyarıda bulunan Birleşmiş Milletler sözcüsü Martin Griffith’ten bir barış planı sunulmasını önlemeye yönelik bir girişmiş gibi görünüyor.

Birleşmiş Milletler insani yardım koordinatörü Lizzie Grinde, el-Hudeyde müzakerelerinin çok iyi ilerlediğini söyledi. Şimdi, Yemen Özel Elçisi Martin Griffith bir anlaşmaya varmış olsa bile, bunu yapma şansı düşüktür. Durum bu şekilde devam etmektedir. Sıkıntılar çoğalıyor ve bu istikrarsız bölgedeki evsizlerin sayısı her geçen gün artmaktadır, bu da Batı’ya ve onların uluslararası hukuk hakkındaki konuşmalarına yönelik öfke ve kötümserliği çoğaltmaktadır. Batı’nın Yemen saldırılarına karışması reddedildiyse, son günlerde yaşanan olaylar her şeyi yapardı.’

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.