ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

Guardian , Suudi yöneticiler ile İngiliz yetkileri arasında 100 milyon paundluk yardım anlaşmasını, “ulusal utanç kaynağı” olarak niteledi.

İngiltere’deki muhalefet partileri, Londra’nın Suudi yöneticilerle uluslararası insani girişimler için 100 milyon paundluk yardımı almak için yaptığı anlaşmanın küresel arenada Riyad’ın prestijinin temizlenmesine neden olacağını söylüyorlar.

Guardian Gazetesi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman’ın Londra’ya yaptığı ziyaret ve yapılan anlaşmalara işaretle, Suudi yöneticiler ile İngiliz yetkileri arasında 100 milyon paundluk yardım anlaşmasını, “ulusal utanç kaynağı” olarak niteledi.

İngiltere’nin Fars Körfezi’nin kıyısındaki ülkelerle ile ilişkilerinin öfkeye neden olurken, Bin Selman’ın ziyareti sırasında Riyad ile 100 milyon paund değerinde yardım anlaşmasının imzalandığını bildirdi.

İngiltere ile Suudi Arabistan arasında imzalanan bu anlaşma bu ülkedeki muhalefet partiler ve milletvekilleri ve de hayır kuruluşlarının öfke ve tepkisine yol açtı.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Gölge Bakanı Kit Osamar, bu bağlamda yaptığı açıklamada; söz konusu anlaşmanın insani yardımlar sunma konusunda küresel bir lider olarak İngiltere’nin ün ve şöhretini “maytaba alacak” nitelikte olduğunu ifade etti.

22 milyon Yemenlinin yaşamının kesintisiz yardım, gıda ve yakıta erişime bağlı olduğu bir sırada, İngiltere Başbakanı’nın Bin Selman ile bu bağlamda hiçbir anlaşma yapmadığını dile getiren İngiliz yetkili, söz konusu anlaşmayı İngiltere için ulusal bir utanç kaynağı olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.