HaberlerLatin Amerika

Guatemala cumhurbaşkanının dokunulmazlığını kaldırdı

Guatemala’da yolsuzluk iddialarına adı karışan cumhurbaşkanı Molina’nın dokunulmazlığı kaldırıldı.

Orta Amerika ülkelerinden Guatemala’da meclis, adı yolsuzluk iddialarına karışan Devlet Başkanı Otto Perez Molina’nın dokunulmazlığını kaldırdı.

Mecliste yapılan oylamada 132 milletvekili, Molina’nın dokunulmazlığının kaldırılması için verilen önergeye kabul oyu verdi. 158 sandalyeli meclisteki oylamaya 26 milletvekili katılmadı. Kabul oyu verenler arasında Molina’nın partisinden milletvekilleri de bulunuyor.

Molina’nın dokunulmazlığının kaldırılması için 105 milletvekilinin oyu gerekiyordu.

Molina için yargı yolunu açan karar uyarınca savcılar, Devlet Başkanı’na karşı suçlamada bulunabilecek ve mahkeme de Molina’nın tutuklamasını talep edebilecek. Meclisteki oylamanın ardından Molina’ya yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Savcı Thelma Aldana, düzenlediği basın toplantısında, kararın kimsenin hukukun üstünde olmadığını gösterdiğini vurguladı. Aldana, “Karar, halihazırda görev başındaki ve gelecekteki tüm kamu görevlilerine anayasaya uygun davranmak zorunda oldukları mesajını vermiştir” dedi.

Meclisin kararı, başkent Guatemala’da sevinçle karşılandı. Yüzlerce kişi, oylama sonucunu Kongre Binası önünde toplanarak bekledi.

Devlet Başkanı Molina, devleti yaklaşık 120 milyon dolar zarara uğratmakla suçlanıyor. Yolsuzluk iddialarına adı karışan Devlet Başkan Yardımcısı Roxana Baldetti, mayıs ayında istifa etmişti. Baldetti ve bazı üst düzey yöneticiler, halen gözaltında tutuluyor. Ülkede yolsuzluk karşıtı gösteriler dört aydır devam ediyordu. Göstericiler, devlet başkanının istifasını istiyordu. Molina ise hakkındaki iddiaları reddetmiş ve istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Guatemala’da devlet başkanlığı seçimi, 6 Eylül’de yapılacak. Molina, seçimde aday olmayacak, ancak ocak ayında görevi teslim edene kadar makamında kalacak.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.