HaberlerDünya

Guatemala’da yolsuzluk politikası protesto edildi

Guatemala’da binlerce kişi yolsuzlukla mücadelede gerekli kararlılığın ve mücadelenin gösterilmediği gerekçesiyle eylem yaptı.

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da, Yüksek Adalet Divanı’nın yolsuzlukla suçlanan içinde sulh hakimlerinin de olduğu bazı kamu görevlilerini koruma kararı ülkede protestolara neden oldu.

Bölge basınında çıkan habere göre, binlerce Guatemalalı, yolları trafiğe kapatıp, Devlet Başkanı Alejandro Giammattei ve Başsavcı Consuelo Porras’ı protesto ederek, yolsuzluğa adı karışanları korumakla suçladı.

Giammattei ve Porras’ın istifasını isteyen kitle, yolsuzlukla mücadelede gerekli kararlılığın ve mücadelenin gösterilmediğini savundu.

Yolsuzlukla mücadele özel savcısı Juan Francisco Sandoval tarafından, gündeme getirilen sulh yargıçlarının dokunulmazlığının kaldırılması ve yolsuzlukların soruşturulması talebi üst mahkeme tarafından reddedilince karar 30 Temmuz’da protesto edilmişti.

Savcının soruşturmasına göre, üst mahkemeye aday belirlenme sürecine hile karıştırıldığı ve içinde sulh yargıçları, milletvekilleri, iş adamları ve adaylar da dahil olmak üzere birçok kişinin isminin soruşturma dosyasına girdiği iddia edilmişti.

Başsavcı Porras’ın Sandoval’ı 23 Temmuz’da görevden alması, ülke genelinde ciddi tepkilere neden olmuştu.

Sandoval, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, kabine üyelerini birbirine bağlayan yolsuzluk soruşturmalarında ilerleme kat ettiği için görevden alındığını öne sürmüştü.

Yaklaşık 10 bin kişi, ana otoyollardan birini trafiğe kapatarak ülkenin yolsuzlukla mücadeledeki başarısızlığını protesto etmişti.

ABD hükümeti, özel savcının görevden alınması üzerine Guatemala’nın yolsuzlukla mücadele sözüne olan güvenini kaybettiğini ve Başsavcı Porras’ın ofisiyle iş birliğini geçici olarak askıya aldığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.