HaberlerİranOrtadoğu

Gücü nükleer silahlara dayananlar ateşle oynuyor

Türkiye’nin yeni Tahran Büyükelçisi ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, gücünü nükleer silaha yoğunlaştıranların ateşle oynadığını belirtti.

Türkiye’nin yeni Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ile görüşen Mutteki, iki ülke arasında ilişkilerin geliştiğini vurgulayarak “iki ülke cumhurbaşkanları ve yetkilileri karşı tarafın güvenliğini kendi güvenliği olarak görüyor. Bölge ve dünya düzeyinde İran ve Türkiye’nin ortak kaygıları var. Bu yüzden Tahran ve Ankara’nın çeşitli düzeylerde rutin müzakerelere ihtiyacı var” dedi.

Tahran’da silahsızlanma konferansının yapılması ve İran İslam Cumhuriyetinin silahsızlanmanın gerçekten hayata geçmesi yönündeki politikalarına işaret eden Mutteki “İran, Türkiye ve nükleer silaha karşı olan diğer ülkeler, nükleer silahların imha konvansiyonun düzenlenmesinde iş birliği yapabilir. Nükleer silah bir kez dünyada kullanıldı ve yüz binlerce kişinin ölümüyle sonuçlandı” dedi.

Nükleer silahların savunma silahları olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Mutteki “akılsızca gücünü nükleer silaha yoğunlaştıranlar ateşle oynuyor ve nükleer silahın kullanılması durumunda savunmak için bir şey kalmaz ve bu silah, sadece yıkım getirir” dedi.

ABD Başkanı Obama’nın son açıklamasına değinen Dışişleri Bakanı, bu tür sözlerin uluslar arası toplumun zararına olduğunu, onların gerçeklere boyun eğmeyeceğini belirtti.

Görüşmede bölge ve dünyada iki ülkenin önemine işaret eden Türk diplomat Ümit Yardım, Tahran’daki görevi süresince iki ülke ilişkilerinin daha da gelişeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.