İslami Davet

Gulamali Hoşru: Terör örgütlerinin ilk kurbanı kadınlardır

28 Ekim 2017 12:46

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, BM Güvenlik Konseyi genel kurulunda düzenlenen “Kadınlar, Barış ve Güvenlik” konulu toplantıda konuşma yaptı.

Horşru yaptığı konuşmada, “Maalesef kadınlar DEAŞ, El Kaide, Boko Haram ve Şebab gibi terör örgütlerinin ilk kurbanlarından biridir ve dünya bu cinayetlere Suriye ile Irak’ta tanık olmuştur” dedi.

Suriye ve Irak’ta terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasıyla kadınlara karşı cinayetlerin bitmeyeceğini ifade eden Hoşru, “Bu cinayetlerin kökeni söz konusu örgütlerin kin ile nefretten oluşan ideolojilerine dayanmaktadır. Uluslararası toplum bu örgütleri oluşturup besleyen destekçilerine karşı mücadele etmeli” açıklamalarında bulundu.

Hoşru, İranlı kadınların toplumdaki rolleriyle ilgili şunları kaydetti: Kadınlar İran toplumunun dinamik bölümünü oluşturuyor. Bunun yanı sıra seçmen veya aday olarak ülkenin siyasi sürecinde aktif biçimde katılmaktadır.

Son 40 yıl boyunca İranlı kadınların eğitim konusunda büyük ilerleme kaydettiğini aktaran Hoşru, kadınların ekonomi, özel sektör ile İran sivil toplumunda aktif bir şekilde faaliyet göstediğine dikkati çekti.

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı son yaptırımları hakkında Gulamali Hoşru, “Yalan ve boş gerekçelerle uygulanan yaptırımlar İran halkının insan haklarının, özellikle de ilerleme hakkının ihlalidir” şeklinde konuştu.

Gulamali Hoşru: Terör örgütlerinin ilk kurbanı kadınlardır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık