FilistinHaberlerOrtadoğu

Güney Afrika heyeti Gazze’yi ziyaret ediyor

Güney Afrika’dan bir heyet, dört yıldır Siyonist kuşatma altında bulunan Gazze’de yaşanan dramı yerinde görmek için bugün Gazze’ye geçti.

Beyt Hanun sınır kapısından bugün (29 Nisan Pazartesi) giriş yapan Güney Afrikalı heyeti Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ve Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr karşıladı.

Heyetle yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Bahr şöyle dedi: “Gelen heyete Filistin halkının, bütün dünyanın şahitlik ettiği nezih bir seçim yapmayı başardığı fakat kimi güç ve odakların Filistin halkının bu tercihini içine sindiremediği mesajını verdik. Heyete ayrıca işgal yönetiminin 40’tan fazla Filistinli vekili zindana atarak her türlü insani değeri çiğnediğini, Filistin’deki siyasi sürecini baltalamak için elinden geleni yaptığını ve Gazze’ye karşı da barbar kuşatmasını sürdürdüğünü ifade ettik.”

Heyete, Filistin halkının çektiği sıkıntıların asıl nedeninin, toprakları üzerinde bir işgalci gücün bulunması olduğunu da anlattıklarını belirten Bahr, Kudüs’te devam eden Yahudileştirme çabalarıyla Batı Yaka’da aralıksız sürdürülen yerleşim birimleri inşaatlarının da Filistin halkı için tehdit oluşturduğuna dikkat çektiklerini söyledi.

Diğer taraftan heyette bulunan Afrika Ulusal Partisinden Mathul Mochikaga da yaptığı açıklamada, Gazze’de İslamî Direniş Hareketi tarafından karşılanmaktan gurur duyduklarını belirterek, Kudüs’te devam eden kazılar, zindanlardaki Filistinli esirler ve Filistin halkının çektiği sıkıntılarla ilgili aldıkları bilgiden dolayı da müteşekkir olduklarını ifade etti.

Güney Afrikalı heyet ayrıca, Filistin halkının çektiği sıkıntıların, uluslararası hukukun dokunulmaz kabul ettiği hak ve hukukunun inkar edilmesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.