HaberlerİranOrtadoğu

Güney Afrika: İslam Devrimi’nin etkisindeyiz

Güney Afrika Meclis Başkanı Max Vuyisile, her zaman İran’ın İslami devrimin etkisi altında olduklarını ve İran’ın büyük güçler karşısında bağımsızlığını almak için durabileceğini ispatladığını belirtti.

Tahran’da Vuyisile ile görüşen Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki “İran İslam Cumhuriyeti hükûmetinin bakış açısı ve politikası dost ülkelerle ilişkilerini geliştirmek yönündedir” dedi.

İran’ın Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek istediğini vurgulayan dışişleri bakanı, İran ve Güney Afrika arasında işbirliğinin iki millet, iki ülke,iki bölge ve uluslar arası alanda yapıcı olabileceğini belirtti.

Siyasi ilişkilerin ekonomi ilişkiler ve işbirliğine de yansıması gerektiğini vurgulayan Mutteki, iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin ilişkilerin daha da güçlenmesi ve ekonomi, sosyal ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesi yönünde yeni adımların atılmasına ortam hazırlayabileceğini belirtti.

İran’ın enerji üretim alanında, altyapı işlerinde ve planlama alanındaki deneyimlerine işaret eden Mutteki Afganistan, Irak, Filistin ve Orta Doğu gibi bölgenin kriz ve karmaşık şartlarına da değinerek ABD politikalarının başarısız kaldığını vurgulayarak “bölge şartları, uluslar arası yönetimin başarısız bir yönetim olduğu ve dünyayı yönetmede işin sonuna gelindiği izlenimi veriyor” dedi.

Görüşmede Güney Afrika Meclis Başkanı da İran ziyaretinden ve müzakere sonucundan memnuniyetini dile getirerek “her zaman İran’ın İslami devrimin etkisi altında kaldık ve İran, bağımsızlığa ulaşmak için güçler karşısında durulabileceğini ispatladı. İki ülke arasındaki ekonomi ilişkiler de siyasi ilişkilere paralel gelişmeli. İran’a işbirliği geliştirme alanlarını değerlendirmek için geldik” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.