AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Güney Afrika mücadelede İran halkını örnek almıştır

Resmi temaslar için Tahran’a gelen Güney Afrika meclis başkanı Max Vuyisile Sisulu, İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani ile bir araya geldi.

İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, bu görüşmede, Güney Afrika ile İran arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici bir düzeyde seyir izlediğini hatırlatarak, ümid ediyorum, Güney Afrika meclisi başkanı sayın Max Vuyisile Sisulu’nun Tahran ziyareti, ekonomik, siyasi, parlamentolar arası gibi muhtelif sahalarda işbirliklerinde yeni ufuklar açar diye konuştu.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, iki ülke parlamentolarının, bölgesel ve uluslar arası platformlarda işbirliklerini geliştirecek potansiyeline işaretle “İslami şura meclisi olarak bizler, ikili işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacak her türlü çalışmaya destek veriyoruz” dedi.

İran’ın nükleer faaliyetleri konusuna da temas eden İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani konuşmasında ayrıca, İran İslam cumhuriyeti, başından bu yana, UAEA ile sadıkane bir işbirliği yapmaktadır. Fakat, ABD ve batılı ülkeler, İran’ın barışçıl faaliyetleri konusunda kamu oyunu yanıltan siyasetler izlemektedirler” diye konuştu.

Konuk Güney Afrika Meclis Başkanı Sisulu’da bu görüşmede, Güney Afrika’da, ırkçı, Apartyad yönetimine karşı mücadele döneminde İran halkının mücadelesini örnek aldığını hatırlatarak, iki ülke arasındaki işbirliklerinin sağlam temellerinin bulunduğunu söyledi.

Güney Afrika meclis başkanı Sisulu ayrıca, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda ABD’nin çifte standart yaklaşımlarını eleştirerek, İran’ın barış amaçlı nükleer çalışmalarına Güney Afrika’nın destek verdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.