AfrikaHaberler

Güney Afrika’da maden faciası: 12 ölü

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kenti yakınlarında bir altın maden ocağındaki patlama sonrasında yapılan aramalarda 12 kişinin cesedi bulundu.

Gauteng eyaleti emniyet yetkililerinden yapılan açıklamada, Johannesburg’a bağlı East Rand kasabası yakınlarında bir altın madeninden çıkartılan 12 cesedin, zehirlenerek ölen kaçak maden işçilerine ait olduğu belirtildi.

Açıklamada söz konusu 12 işçinin, madende yaklaşık bir hafta önce yeraltındaki jeneratörün patlamasıyla oluşan dumandan zehirlenme sonucu yaşamını yitirdiğinin tespit edildiği ifade edildi.

Güney Afrika ‘da maden arama yetkisi ve çalışma izni olmadan madenlerde çalışmak yasa dışı kabul edilirken, yakalanan kaçak işçiler hakkında soruşturma başlatılıyor.

Dünyanın en zengin maden yataklarına sahip olan Güney Afrika Cumhuriyeti, altın üretmede altıncı sırasında yer alıyor. Geçen yıl maden altında kalarak ya da çete savaşlarında hayatını kaybeden maden işçisi sayısı 50’yi buldu. 2008 yılında yapılan araştırmada, kaçak altın madenciliğinden dolayı Güney Afrika’nın 500 milyon dolar zarar ettiği açıklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.