HaberlerOrtadoğu

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde oy verme işlemi bitti

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde 11 adayın yarıştığı “Başkanlık” seçiminde, sağcı muhafazakar ve liberallerin adayı Nikos Anastasiadis önde gidiyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) yapılan ”başkanlık” seçiminde oy verme işlemi sona erdi. Sandık çıkışı anketlerine göre Anastasiadis önde.

Ülkede 545 bin seçmen GKRY’nin yeni başkanını belirlemek üzere sandık başına gitti.

Oy sayımının sandıkların kapatılmasının hemen ardından başlaması ve seçimde adayların aldıkları oylara ilişkin ilk güvenilir sonuçların 2 saat içinde açıklanması bekleniyor.

GKRY’nin 7. başkanının belirleneceği seçimde 7’si bağımsız 11 aday yarışıyor.

GKRY’de yapılan ”başkanlık” seçiminin sandık çıkışı anket (exit poll) sonuçlarına göre sağcı muhafazakar ve liberallerin oluşturduğu Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) adayı Nikos Anastasiadis önde gidiyor.

Sandık çıkışı anketlerine göre Anastasiadis yüzde 51,1 oy oranıyla birinci sırada yer alırken, AKEL (Komünist parti) adayı Stavros Malas yüzde 27,3 oyla ikinci, bağımsız aday Yorgos Lillikas da yüzde 18 oy ile üçüncü sırada bulunuyor.

Adayların ilk turda seçimi kazanması için oyların yüzde 50’sinden fazlasını alması gerekiyor. Bu seçimde adaylardan herhangi birinin yüzde 50’ye ulaşamaması durumunda 24 Şubat’ta en çok oyu alan iki adayın katılacağı ikinci tur seçimi yapılacak.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.