HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

Güney Kore İran’dan petrol alımına devam ediyor

Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi Ujang Hian, Seul yönetimi Amerika Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesine rağmen ikili anlaşmalar çerçevesinde İran’dan petrol alımına devam edeceğini açıkladı.

Pazar günü Tahran’da İslami Şura Meclisi Araştırma Merkezi Başkanı Kazım Celali ile görüşen Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi Ujang Hian, Büyükelçilik olarak iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek üzere çalışacaklarını belirtti.

Büyükelçi Hian, İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri geliştirmek Güney Kore yönetimi için büyük önem arzettiğini, Seul yönetimi Tahran yönetimi ile tüm alanlarda ilişkilerini ve işbirliğini geliştirmeyi olumlu karşıladığını ifade etti.

Görüşmede İslami Şura Meclisi Araştırma Merkezi Başkanı Kazım Celali de iki ülkenin tarihî ilişkilerine değinerek, İran İslam Cumhuriyeti de Güney Kore ile ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini belirtti.

Son dönemde iki Kore liderlerinin görüşmesine de değinen Celali, İran İslam Cumhuriyeti her zaman dünya genelinde barışçıl hareketleri desteklediğini ve bu doğrultuda Kore yarımadasında da barış ve güvenliğin sağlanmasını olumlu karşıladıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.