AsyaHaberler

Güney Kore’de batan feribotta umutlar tükeniyor

Güney Kore’de meydana gelen feribot kazasının ardından kaybolanları arama kurtarma çalışmaları, kötü hava koşulları ve güçlü akıntılar nedeniyle zaman zaman durduruluyor.

Kazada kaybolan çoğu lise öğrencisi 270’e yakın kişinin yakınlarıysa kendilerine ayrılan bir spor salonunda sevdiklerinden gelecek güzel haberleri bekliyor.

Ancak umutların azaldığı salonda sık sık gergin anlar yaşanıyor.

475 yolcu ve mürettebatın bulunduğu gemiden şu ana kadar 179 kişi sağ çıkarıldı.

29 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, su altında kalan 268 kişiye ulaşmaya çalışılıyor.

Soruşturma devam ederken yetkililerin, feribotun battığı sırada kaptan köşkünde üçüncü kaptanın bulunduğunu açıklaması, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Kazadan kurtulanların, gemi personelini suçlaması ve birinci kaptanın gemiyi ilk terk edenler arasında olduğunun anlaşılması, ailelerin feribot çalışanlarına ve hükumet yetkililerine olan tepkisini arttırıyor:

“Kaptan, gemiyi en son terk etmeliydi ama yapmadı. Sanırım şokun da etkisi ile bazı şeyleri unuttu, gerçekçi düşünmedi. Kaptanın ilk kaçanlardan olmasını düşünmek çok sinir bozucu”

Çaresizce yakınlarından gelecek haberleri bekleyen aileler, gözyaşları ile birlikte dualar ediyor: Kaptana duyulan öfke ve suçlama ise gizlenmiyor:

“Eğer kaptan doğru hareket etseydi birçok çocuk hayatta olabilirdi. Kahredici bir durum”

325’i okul gezisine katılan lise öğrencisi olmak üzere 475 yolcu ve mürettebatın bulunduğu feribotun neden battığı henüz bilinmiyor.

Feribotun, sualtındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.