AsyaHaberler

Güney Kore’de onbinlerce kişi hükümeti protesto etti

Güney Kore’de 10 binlerce kişi hükümeti protesto etti, polis, hükümetin politikalarını protesto eden göstericilere müdahale etti.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de hükümeti protesto için toplanan 10 binlerce göstericiye polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Toplamda 53 işçi sendikasının ve sivil toplum kuruluşunun destek verdiği gösteriye katılanlar, hükümetin çalışma hayatı politikalarına ve devlet tarafından basılan tarih kitaplarının 2017’den sonra ortaokul ve liselerde yeniden kullanılması planına karşı çıktı.

Çoğu maskeli göstericiler, “Park Geun-hye, istifa et”, “İşten çıkarılmaya hayır” sloganları atarak yürüdü.

Çevrede güvenliği sağlayan yaklaşık 20 bin polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, çıkan arbedede yaralananların sayısı hakkında bilgi verilmedi.

Seul yönetiminden daha önce yapılan açıklamada gösteriler sırasında şiddet olayları meydana gelmesi halinde sert önlemler alınacağı konusunda uyarılarda bulunulmuş, öğretmenlerin protestolara katılmasına ise yasak getirilmişti.

Polis protestoya katılanların sayısı hakkında kesin bir sayı vermezken, gösterilerin, ülkede 2008’de Amerika’dan sığır eti ithal edilmesine karşı çıkmak için 100 bine yakın kişinin katıldığı gösterilerden sonra yapılan en yüksek katılımlı gösteriler olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.