AfrikaHaberler

Güney Sudan’dan Etiyopya’ya gelen mülteci sayısında büyük artış

BMMYK, son aylarda Güney Sudan’dan Etiyopya’ya gelen mülteci sayısında büyük artış kaydedildiği bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son aylarda Güney Sudan’dan Etiyopya’ya gelen mülteci sayısında büyük artış kaydedildiği bildirdi.

BMMYK’nin Etiyopya Sözcüsü Kisut Gebreegziabher, yaptığı açıklamada, Güney Sudan’daki şiddet olaylarından kaçan yaklaşık 550 kişinin, her gün Etiyopya’nın Güney Sudan sınırındaki Gambella bölgesinde bulunan Pagak Transit Merkezi’ne ulaştığını söyledi.

“Son 2,5 ayda çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 40 bin mülteci Etiyopya’ya geldi.” diyen Gebreegziabher, binlerce çocuk ve kadın mültecinin gıda sıkıntısı çektiğini belirtti.

Mültecilerin sağlık, barınma ve hijyen konusunda da sıkıntıları olduğunu ifade eden sözcü, ülkenin Yukarı Nil ve Jonglie eyaletlerindeki çatışmalardan korkan insanların evlerini terk ettiğini aktardı.

Bölgedeki çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar 1 milyondan fazla Güney Sudanlı, Kenya, Sudan, Etiyopya ve Uganda gibi komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı. Uganda 400 binden fazla Güney Sudanlı mülteciyi misafir ederken, Etiyopya yaklaşık 320 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.