HaberlerOrtadoğuSuriye

Güney Suriye’de Bir Savaş Yaşanması Çok Yakın / 40.000 Asker Savaşmaya Hazır

Rey el-Yevm Gazetesi yayınladığı bir yazıda, güney Suriye’deki duruma değinerek şunları yazdı: ‘Güney Suriye’deki askeri durum, özellikle Rusya tarafından yapılan siyasi istişarelerin Amerika ve İsrail’in talepleri yönünde olmasının ve Suriye hükümetinin buna karşı çıkmasının ve bu konuda bir yere varılmamasının ardından karar alma aşamasına geldi.

Suriyeli askeri çevreler, Suriye ordusu tarafından müttefiklerinin olmadığı operasyonlardan söz ediyor ve şimdiye kadar Suriye’nin müttefik güçlerinin olası bir operasyona gireceğine dair bir kanıt yok. Suriye ordusu askeri bir operasyon için hazırlıklara başladı ve Dera ve kırsalından, Süveyde’nin kuzey kırsalından ve Kuneytra’dan işgal altındaki Filistin sınırındaki ateşkes hattına kadar 40.000’den fazla askeri, operasyonlar için hazırladı.

Askeri tahminler, Suriye ordusunun diğer taraflarla anlaşmaya varmadan savaşın kaderini belirleyebileceğini gösteriyor. Suriye ordusu aynı zamanda İsrail’in askeri müdahalesi için de hazır ve İsrail ile olan cephe hattı boyunca füze savunma sistemlerini konuşlandırdı.

Bununla birlikte, Suriyeliler, İranlı müttefikleri ile birlikte, güney Suriye’ye giden kuvvetlere karşı Amerika’nın havadan müdahalede bulunma olasılığı hakkında da bir senaryo hazırladı.

Suriye, güneyde herhangi bir anlaşmaya varılmasını, Amerika kuvvetlerinin Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırındaki El-Tanaf üssünden çıkarılmasına bağlıyor ve Washington, Suriye ordusunu güney Suriye’de herhangi bir askeri eylemde bulunması konusunda uyarıyor.

Bu ihtimalin askeri operasyonlar lehine olması, Ürdün’ün sınır anlaşmazlıklarını önlemek için durgun istişareleri sürdürmesini gerektirecektir. Suriye eksenine göre, Ürdün, hareketi kendi kendine başlatmadı, ancak tüm taraflar, askeri yolla durumun kaderini belirlemenin ciddiyetini anladıktan sonra, meseleyi müzakere masasına geri getirmeye çalıştı.

Güney Suriye’deki savaş yaklaştıkça, güneydeki silahlı gruplar da bunu hissettiler ve Telgram’daki Alviya el-Furkan grubunun komutanı Muhammed Mecid el-Hatib, Amerika, İngiltere ve Rusya olmak üzere güney Suriye hakkındaki üçlü zirvenin çok ihtilaflı olduğunu ve Suriye rejiminin saldırı girişimlerine önümüzdeki saatlerde başlamaya çalıştığını açıkladı.’

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.