AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Günlerdir Rafah Sınır Kapısı’nda perişan olan Gazzeliler evlerine dönüyor

Sina Yarımadası’nda kaçırılan yedi Mısır askerinin Mısır ordusu tarafından kurtarıldığı haberinden sonra Mısır yönetimi bu sabah (22 Mayıs Çarşamba) Rafah Sınır Kapısı’nı giriş-çıkışa açtı.

Arkadaşlarının El-Ariş kenti yakınlarında kaçırılmasına öfkelenen Mısır askerleri ve polisleri geçen hafta Cuma günü sabahı Rafah Kapısı’nı kapatmış ve Gazze Şeridi’nin dünyaya açılan tek sınır kapısı beş gün boyunca kapalı kalmıştı.

Gazze’deki Filistin İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı, bu sabah konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, Rafah Sınır Kapısı’nın her iki yönde de açıldığı bildirildi.

Bildiride, geçen hafta Cuma ve Cumartesi günlerinin çıkış listelerinde isimleri bulunanlardan Gazze Şeridi dışında oturumu olanlara, uçak bileti bulunanlara, hastalara ve yabancı ülke pasaportu taşıyanlara çıkış önceliği tanınacağı ifade edilerek, bahsedilen gruplara girenlerin en kısa sürede Rafah Kapısı’na gitmeleri talep edildi.

Rafah Kapısı’nda görevli dört güvenlik görevlisiyle üç Mısır askerinin Mısır’ın Sina Yarımadası’nda El-Ariş kenti yakınlarında silahlı gruplarca kaçırılması üzerine Rafah Kapısı 17 Mayıs Cuma günü sabahı Mısır güvenlik güçlerince sürpriz bir şekilde kapatılmıştı.

Sınır kapısının her iki yakasında mahsur kalan yüzlerce kişinin giriş çıkışına izin verilmesi ve kapının açılması için Filistinli yetkililerden, halktan ve insan hakları örgütlerinden gelen çağrılara rağmen beş gün boyunca kapalı kalan Rafah Kapısı, Sina’da kaçırılan Mısır askerlerinin kurtarılmasıyla yeniden açıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.