HaberlerKafkasya

Gürcistan dördüncü cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanıyor

Gürcistan, yarın yapılacak seçimlerde dördüncü cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanıyor. Yeni cumhurbaşkanının görev süresi beş yıl olacak ancak yeni anayasa gereği yetkileri oldukça sınırlı kalacak.

Gürcistan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri birçok açıdan ülke için dönüm noktası olması özelliğini taşıyor. Son iki dönemdir cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Mihail Saakaşvili, anaysa gereği üçüncü kez aday olamazken, desteklediği adayın da seçimleri kazanması beklenmiyor. Ayrıca 2010’un Eylül ayında değiştirilen anayasa, yeni cumhurbaşkanının seçilmesinin ardından yürürlüğe girecek. Yeni anayasada cumhurbaşkanının yetkilerinin büyük bölümü başbakan ve hükümete geçeçek. Böylece Gürcistan, başkanlık sisteminden parlamenter sisteme doğru iyiden iyiye yaklaşmış olacak.

Yarın yapılacak seçimlerde Gürcistan Rüyası’nın adayı eski Eğitim Bakanı Giorgi Margvelaşvili’nin ilk turda olmasa bile, ikinci turda seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu noktadan sonra ise gözler başbakanın kim olacağına yönelecek. Yeni başbakan parlamentoda çoğunluğa sahip olan Gürcistan Rüyası grubu tarafından seçilerek cumhurbaşkanının onayına sunulacak. Başbakan Bidzina İvanişvili, önceki açıklamalarında, yeniden başbakan olmayı düşünmediğini belirtmişti. Ancak partinin, İvanişvili’nin başbakanlığa devam etmesinde ısrarcı olduğu kaydediliyor. Eğer İvanişvili aday olmazsa, hiç şüphesiz yeni başbakan da İvanişvili’nin belirleyeceği bir isim olacak.

Seçimlerin ardından tartışılacak bir diğer konu ise 2003’deki devrimle iktidara gelen Saakaşvili’nin yeni dönemde nasıl bir yol izleyeceği. İktidarı döneminde Rusya karşıtı söylemleriyle ön plana çıkan Saakaşvili, siyasetten tamamen çekilecek mi, yoksa muhalefette kalarak yeniden genel seçimlere mi hazırlanacağı şu an için net değil. Birçok kez ülkesine hizmet etmeye devam edeceğini açıklayan Saakaşvili’nin, bu hizmeti hangi kulvarda gerçekleştireceği de Gürcistan siyasetini etkileyecek bir faktör olarak masada duruyor.

Her ne kadar Margvelaşvili’nin yeni cumhurbaşkanı seçileceğine kesin gözüyle bakılsa da bunun ilk turda mı yoksa ikinci turda mı gerçekleşeceği belirsizliğini koruyor. Bu yönde çok fazla kamuoyu yoklamasının yapılmaması nedeniyle, seçimlerin ikinci tura kalacağını düşünenlerin sayısı az değil. Merkez Seçim Kurulu’nun seçim gününü takip eden en geç 20 gün içinde resmi sonuçları açıklaması gerekiyor. Eğer ilk turda hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, seçimler en yüksek oyu alan iki aday arasında yapılacak ikinci tura kalacak. İkinci tur seçimleri ise Merkez Seçim Kurulu’nun sonuçları açıkladığı tarihten 2 hafta sonra gerçekleştirilecek.

Gürcistan Merkezi Seçim Komitesi’nin verilerine göre, seçimler için çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarının aday gösterdiği 54 kişiden 23’nün adaylığı kabul edilerek onaylandı.

Yaklaşık 3,5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimlerin sakin bir ortamda geçmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.