HaberlerKafkasyaLübnanOrtadoğu

Gürcistan ile İsrail arasındaki gizli anlaşma

İsrail ile Gürcistan arasında gizli anlaşma ile Gürcistan’ın güneyindeki iki havaalanını İsrail’in emrine verdiği ortaya çıktı.
Arnaud De Borchgrave’nın UPI Ajansı’nda yayınlanan makalesine ve İsrail yanlısı kaynakların da doğruladığı habere göre, İsrail ile Gürcistan arasındaki gizli antlaşma deşifre oldu. Bir süre önce imzalandığı anlaşılan bu gizli anlaşmaya göre, İsrail, Gürcistan’a verdiği çeşitli silahlar ve ve eğitim karşılığında, Gürcistan’ın güneyindeki iki havalimanının kullanımını aldı.
İsrail bombardıman uçakları, bu havalimanlarından İran nükleer tesislerine, ‘önleyici saldırı’ dedikleri, direkt imha hareketi gerçekleştirecekti. İsrail bombardıman uçakları kendisine tahsis edilen bu havalimanına ulaşmak için de Türk hava sahasını kullanacaktı.
İsrail’in bu havaalanlarını kullanma karşılığında Gürcistan’a yapmış olduğu yardımlar arasında, insansız hava uçakları, çeşitli tiplerde askeri araçlar, kara mayınları ve mayın tarlalarını temizlemede kullanılan özel patlayıcılar bulunuyor.
Yine bu havaalanları karşılığında yaklaşık bin İsrailli eğitmen de Gürcü askerlerini eğitiyordu. Bu İsrailli eğitmenlerin tamamının ülkeyi terkettiği sanılıyor.
İsrail ile Gürcistan arasındaki İran ilişkisi, Rusların Güürcistana girmesiyle ortaya çıktı. Haberde İsrail’e ait insansız uçaklara Ruslarım el koyduğu iddia edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.