HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

Gürcistan, İran’dan özür diledi

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, İran Meclis başkanı ile görüşmesinde 2007 yılında bir İran vatandaşını ABD isteği ile o ülkeye verdikleri için özür diledi.

Tahran’da bulunan Vaşadze, İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ile yaptığı görüçmede, İran’ı bölgenin önemli bir ülkesi olarak gördüklerini belirterek, Tiflis’in, Tahran ile işbirliğine önem verdiğini ifade ett.

Vaşazade, Gürcstan’ın 2007 yılında Emir Hoseyn Erdebili isimli İran vatandaşını ABD isteği ile o ülkeye verdiğinin, ülkesinin o tarihlerde siyasi sıkıntı ve zor şartlar içinde olduğunu ve bu olaydan dolayı İran’dan özür dilediğini belirtti.

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani bu görüşmede, iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda ilişkilerini geliştirmeleri gerektiğini belirterek, bölgesel sorunların bölge ülkeleri eli ile çözülmedi gerektiğini ve dış güçlerin bölgeye müdahelelerinin sorunları daha da girift hale getirdiğini söyledi.

Afganistan ve Irak durumuna dikkat çeken Laricani, “Savaştan kaynaklanan güvenlik sorunları tüm bölge ülkelerini tehlikeye atmaktadır” dedi.

Vaşazade, Tahran temasları çerçevesinde ayrıca İran Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile de görüştü.

Celili bu görüşmede, kalıcı güvenliği, milletler arasında dostane ilişkilerin kurulması için uygun alan olarak niteledi ve bölge ülkelerinin bir birine bağlı olan çıkarlarının güvenlik işbirliğinin gelişmesini icap ettiğini söyledi.

Milli güvenlik yüksek konsey sekreteri güvenliğin sağlanmasını bölge dışı ülkeleri değil bölge ülkelerinin görevi olduğunu belirterek dostane, tarihi ilişkiler üzerine kurulu potansiyellerin bölgesel güvenlik işbirliğinin gelişmesi için uygun zemin sayıldığını vurguladı.

Vaşazade ise Tiflis-Tahran ilişkilerinin gelişmesini ülkesinin önceliği olarak niteleyip İran İslam cumhuriyetinin bölgedeki mantıklı tutumlarını takdir etti. Grigol Vaşadze, Gürcistan’ın İran ile enerji, taşımacılık ve ekonomi alanlarında çok yönlü ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.