HaberlerKafkasya

Gürcistan, NATO’ya entegre oluyor

NATO Genel sekreteri Stoltenberg’in Gürcistan Dışişleri Bakanı Beruçaşvili’yle görüşmesinde Gürcistan’ın NATO ile entegrasyonu ele alındı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Tiflis’te Gürcistan Dışişleri Bakanı Tamar Beruçaşvili ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’yla Abhazya’daki son gelişmelerin ele alındığı, NATO Genel Sekreteri’ne bölgedeki son gelişmelerle ilgili bilgi verildi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Davit Dondua, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Stoltenberg’in görüşmede Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne desteğini dile getirdiğini ve Rusya’nın bölgedeki eylemlerini kınadığını ifade ettiğini aktardı. Dondua, Stoltenberg’in Gürcistan’ın NATO’nun güçlü ve önemli bir ortağı olduğunu söylediğini bildirdi.

Görüşmede ayrıca Gürcistan’ın NATO ile entegrasyonunun ele alındığı kaydedildi.

Kahramanlar Meydanı’ndaki Kahramanlar Anıtı’na Gürcistan Genelkurmay Başkanı Vakhtang Khmaladze’yle çiçek bırakan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, daha sonra Gürcistan Savunma Bakanı Tinatin Khidaşeli ile bir araya geldi.

İkilinin basına kapalı yaptığı toplantıda, geçen yıl eylül ayında Galler’de düzenlenen NATO zirvesinde alınan Gürcistan’ın ittifaka üyeliğini hızlandırmaya yönelik paketin uygulamalarının görüşüldüğü öğrenildi.

Eylül 2014’te düzenlenen NATO zirvesinde Gürcistan’ın ittifaka üye olmasını teşvik için ülkede askeri eğitim merkezi açılması ve NATO tatbikatları düzenlenmesi öngörülmüştü.

NATO’nun Barış İçin Ortaklık programına 1994’te katılan Gürcistan’ın ittifaka üye olmasına 2008’deki NATO zirvesinde karar verilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.