HaberlerKafkasya

Gürcistan’da muhalefet meydana indi

Gürcistan’da on binlerce iktidar karşıtı muhalif, Tiflis’teki Rustaveli Caddesi’nde bir araya geldi.

Gürcistan’da on binlerce muhalif, hükümet ve Rusya karşıtı gösterilere başladı. Başta cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin Birleşik Ulusal Hareketi olmak üzere pek çok iktidar karşıtı oluşum, Tiflis’teki Rustaveli Caddesi’nde bir araya geldi.

Mecliste azınlık durumunda olan Birleşik Ulusal Hareketi milletvekili Giorgi Vaşadze’nin açılış konuşmasını yaptığı gösterilerde muhalefetin öncü isimlerinden Vano Merabişvili, Davit Bakradze, Sergo Ratiani ve Tiflis Belediye Başkanı Gigi Ugulava da yer aldı. Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin ise gösterilere katılmayacağı açıklandı.

Yapılan gösterilerde muhalif hareketin ülke menfaatlerinin her şeyden önce geldiğini söyleyen konuşmacı Giorgi Vaşadze ulusal hareketin 24 saati kapsadığını ve her aileye ulaşana kadar eylemlerini devam ettireceklerini belirtti. Başbakan Bidzina İvanişvili’nin 2008 yılında yaşanan Rus-Gürcü savaşını gereksiz olarak nitelendirmesi ve savaşın Gürcü faillerinin peşine düşmesinin vatana ihanet olduğu vurgulandı. Muhalifler, halkın kırmızı çizgileri aşan politikacıları istemediğini ve Rusya tarafından oluşturulan ülke siyasetinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Birleşik Ulusal Hareketi liderlerinden Davit Bakradze ise yaptığı konuşmada şunları söyledi : “Bugün, güçlü ruhumuzun öldüğünü söyleyenler görsün ki, ölmedik ve yaşıyoruz. Bugün milli bir bayram. Hangi partiye ve siyasi ideolojiye bağlı olduğunuz bizim için önemli değil. Tek ortak noktamız olarak ülkemizi seviyor olmamız yetmez mi? Bu meydanda nice vatanseverin bir araya geldiğini hatırlıyorum. 2008’de yaşadığımız savaş döneminde de bu vatansever insanlar burada buluşmuştu. İşte aynı insanlar Gürcistan’ın bağımsızlığı için yeniden bir araya geldiler. Yeni hükümet başa geçeli 6 ay oldu ve ne değişti? Yoksulluk azaldı mı? İşsizlik bitti mi? Sadece kendi akrabalarını iş başına getirdiler. Bugün içinde bulunduğumuz sorunun esas kaynağı budur. Orta ve küçük esnafı dinlediğinizde ülkenin halini daha iyi anlayacaksınız.”

Pek çok muhalif grubun yer aldığı iktidar ve Rusya karşıtı gösterilerde NATO, ABD, Avrupa Konseyi, Azerbaycan ve İsrail bayrakları da sallanarak Gürcistan’ın esas yerinin Batılı ülkelerle birlikte olduğu mesajı verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.