HaberlerKafkasya

Gürcistan’da yıkılan minare tekrar inşa edildi

Hükümet kararıyla yıkılmasının ardından Adıgen’deki minare müslümanlar tarafından yeniden inşa edildi

Gürcistan’ın Adıgen kenti Çela köyünde Ağustos ayında Maliye Bakanlığı kararı ile yıkılan 20 metrelik cami minaresi bölge Müslümanları tarafından tekrar inşa edildi. Minare bölgedeki Ortodoksları rahatsız ettiği gerekçesiyle yıktırılmış, karar Müslümanların büyük tepkisine neden olmuştu. Ortodoks Patrikliği ile Müslümanlar Dini Kurumu yetkilileri bir araya gelerek minarenin tekrar inşaasının ertelenmesine karar vermişti. Görüşmelerin gerçekleştiği sırada Adıgen’de Ortodokslar protestolar düzenliyordu. 29 Ağustos tarihinde dini kurum temsilcileri minarenin muhafaza edilmesinin doğru olacağını bildirdi.

Yıkılan cami minaresinin yeniden inşası sırasında Gürcistan Müslümanları müftüsü Cemal Paksadze Çele köyüne geldi. Paksadze eski başbakan Bidzin İvanişvili’ye minarenin yeniden inşa edileceğine dair verdiği sözü tuttuğu için teşekkür etti. Müslümanlar memnun olmasına rağmen Ortodokslar bu durumdan rahatsız olduklarını saklamıyor. Ortodoks Kilisesi temsilcisi Protoiyerey David İsakadze hükümetin kararını Türklerin işgali ve AB’nin askısı olarak değerlendirdi. Ortodokslar minare konusunun referanduma götürülmesini talep ediyor.

“Gruzinform” Enformasyon Ajansı genel yayın yönetmeni siyasi uzman Arno Hıdırbegaşvili ise minare inşası ile AB anlaşmaları arasında bir bağlantı kurmanın yanlış olduğunu kaydederek, “AB’nin Gürcistan’a ilgisinin bitmesi durumunda Türkiye’nin gerçekten bölgeyi ele geçirebileceğini” savundu.

2002 yılı rakamlarına göre Gürcistan nüfusunun yüzde 10’u Müslümanlardan oluşuyor. Ülkedeki etnik Azerilerin yanı sıra Pankis vadisindeki Kistinler ile Acaristan ve Abhazya halkının bir kısmı da İslam dinine inanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.