HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Guterres: İran, Rusya’ya insansız hava aracı göndermekle suçlanmadı

Bir Amerikan medyası, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İran’ın nükleer anlaşma hükümlerine bağlılığına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporda İran’ın Rusya’ya insansız hava aracı göndermekle suçlanmadığını bildirdi.

İRNA ajansına göre, Amerikan Axios medyası Çarşamba akşamı yerel saatle, Antonio Guterres’in bu raporda ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve Ukrayna temsilcilerinden gelen mektuplarla ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunduğunu duyurdu.

Bu ülkeler bu mektuplarda iddialarını tekrarlayarak, İran’ın Rusya’ya insansız hava araçları gönderdiğini ve Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı Kararını ihlal ettiğini iddia etmişlerdir.

Axios, Batılı ülkelerden farklı olarak Rusya’nın BM Genel Sekreteri’ni Ukrayna savaşında İran insansız hava araçlarının kullanıldığı iddialarının soruşturulması için talimat vermekten caydırmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Sözkonusu Amerikan medyası, bu çabaların şu ana kadar başarılı olduğunu iddia etti ve Guterres raporunda bu konuda kesin bir açıklama yapmadı.

Guterres raporunda, İran ve Rusya temsilcilerinden söz konusu iddiaları reddeden ve vurgulayan mektuplar aldığını, bu insansız hava araçları sunulmuş olsa bile İran’ın eyleminin Güvenlik Konseyi kararını ihlal etmediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (44) içerik yüklenmiştir.