Avrupa

Guterres: Kıbrs barış sürecinde ortak zemin yok

BM Genel Sekreteri Guterres, “Kıbrıs sorununun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık” dedi.

İndipendent’in bildirdiğine göre Guterres, 27 Nisan Salı günü başlayan ve dün tamamlanan toplantıların ardından BM binasında açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Guterres, basın açıklamasında, “Henüz yeterli ortak zemin bulamadık. Ancak, ben vazgeçmiyorum. Benim gündemim basittir: birlikte barış ve güvenlik içinde yaşamayı hak eden Kıbrıslıların refahı ve güvenliği için mücadele etmektir” dedi.
Guterres ilk olarak Cenevre’de üç gün süren gayri resmi toplantılarda Kıbrıs’taki iki tarafın ortaya sunduğu tutumlarına ilişkin bilgi verdi.
Tarafların, ortak zemin bularak resmi müzakerelerin başlaması hedefiyle yakın zamanda yapılacak bir sonraki 5+BM toplantısında bir araya gelme konusunda mutabık kaldıklarını ifade eden Guterres, “Biz, bu diyalogun devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapma konusunda ve olumlu sonuçlara ulaşmada kararlıyız” dedi.
Guterres, bir sonraki görüşmenin zamanlaması olarak, 2-3 ayının yararlı olacağı konusunda mutabakata varıldığını, çok uzun bir aranın yararlı olmayacağını çok kısa bir aranın ise olumlu gelişmenin sağlanmasına imkan vermeyeceği açısından bu süreyi belirlediklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.