HaberlerIrakOrtadoğu

Güvenlik önlemlerini gözden geçireceğiz

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, başkent Bağdat’ta düzenlenen saldırılardan sonra, Irak’taki güvenlik önlemlerin yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Nuri el Maliki, en 95 kişinin ölümüne, 600’e yakın kişinin de yaralanmasına yol açan saldırılar sonrasında yaptığı açıklamada, hükümetin, ülkedeki güvenlikle ilgili önlemleri gözden geçirmesi gerektiğinin ortaya çıktığını da bildirdi.

ABD birliklerinin, güvenliği Irak güçlerine terkederek 30 Haziran’da kentlerden çekilmelerinden sonra Irak hükümeti ilk kez, güvenlik zaafı bulunduğunu kabul etti. ABD güçlerinin çekilmesinden sonra saldırılarda belirgin bir artış oldu.

Maliki, cadde ve köprülerin girişlerini kapatan bariyerleri kaldırarak bunların yeniden açılması yolunda başlattıkları çalışmaların bu tür saldırılarla baltalanmak istendiğini ileri sürerek, ”Hükümet, terörist tehditlerle mücadele çerçevesinde, varolan planlarını ve güvenlik mekanizmalarını gözden geçirmeli” dedi.

Diğer taraftan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen ve yaklaşık 100 kişinin öldüğü bombalı saldırılara karşın, ABD güçlerinin Irak’tan 2011 yılı sonunda çekilmesiyle ilgili planda değişiklik olmadığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Patrick Ryder, yaptığı açıklamada, bugünkü saldırıları ”trajik” olarak nitelendirdi ve saldırılarda ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Saldırılara karşın çekilme planlarında değişiklik olmadığını belirten sözcü, ”Irak’ta topluluklar arasında gerilimi artırmak isteyen isyancı gruplar girişimlerde bulunuyorlar. Ancak şu an, 2006-2007’de gördüğümüz şiddet düzeyini görmüyoruz” dedi.

ABD askerlerinin Irak güvenlik güçlerine güvendiklerini ifade eden sözcü, ”Elbette sorunlar var, ancak Irak güvenlik güçleri ilerleme sağlamayı sürdürüyorlar” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (67) içerik yüklenmiştir.