FilistinHaberlerOrtadoğu

Haaretz: Birzeit üniversitesi’ndeki seçim sonuçları siyasi depremdir

İşgal rejiminde yayınlanan Haaretz, Ramallah’taki Birzeit Üniversitesi’nde geçen hafta yapılan Öğrenci Konseyi seçimleri sonuçlarının Filistin sokağının genel mizacını yansıttığını söyledi.

Haaretz gazetesi, dünkü (26 Nisan Pazar) sayısında yayınladığı konuyla ilgili haberde, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimlerini İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın öğrenci kolu İslami Kitle’nin kazanmasının siyasi gündemi meşgul ettiğini ve Siyonist gözlemcilerin sonuçları siyasi deprem olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

Haberde, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimleri sonuçlarının bazı gözlemciler tarafından da Batı Yaka’daki genel mizacın değişmesi olarak nitelendirildiği bildirildi.

Birzeit Üniversitesi’nde Çarşamba günü yapılan seçimlerde Hamas Hareketi öğrenci kolu Öğrenci Konseyi’nin toplam 51 sandalyesinden 26’sını kazandı. Fetih Hareketi’nin öğrenci koluysa sadece 19 sandalye kazanabildi.

Bu arada, Birzeit Üniversitesi’ndeki seçimlerde olduğu gibi diğer üniversitelerde de Hamas’ın kazanabileceği korkusuyla Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın üniversite öğrenci konseyleri seçimlerini durdurduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.