HaberlerIrakOrtadoğu

Habur’da TIR kuyruğu 100 km’ye ulaştı

Türkiye ile Federal Kürdistan Bölgesi arasındaki Habur Sınır Kapısı’nda gümrük işlemlerinin yetersizliğinden dolayı TIR kuyruğu 100 kilometreye ulaştı. Araçlar 15 gündür kuyrukta bekliyor.

Özellikle Suriye üzerinden Ortadoğu’nun ülkelerine yük taşıyan TIR şoförleri, Suriye çatışması nedeniyle Habur Sınır Kapısı’na yönelince Habur Sınır Kapısı’ndaki sorunlar da büyüdü. Daha önce Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Ortadoğu’ya yük taşıyan şoförler de Habur üzerinden geçiş yapıyorlar.

Ancak Cuma gününden beri sadece 800 aracın Habur kapısından geçişine izin verildiği belirtiliyor. İzin verilen araçların çoğu tankerden oluşurken, nakliye yapan kamyoncular 15 gündür kuyrukta bekliyor. Şoförler, uzun bekleyişlerden dolayı malları fabrikalara geri boşaltmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Sınırdaki yoğunluktan şikayetçi olan Mardinli işverenler sorununun çözülmesi için Erdoğan’a çağrıda bulundu. İşverenler, Irak ve Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik malları zamanında teslim edemedikleri için bütün siparişlerin iptal edildiğinden yakınıyorlar

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.