ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Haccı siyasileştiren Suudi Arabistan aleyhinde dava açıldı

Uluslararası Haremeyn Şerifeyn Denetim Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Avrupa Parlamentosu İfade ve İnanç Özgürlüğü Komitesi’ne ayrı ayrı olarak gönderdiği mektuplarda, Suudi Arabistan aleyhinde haccı siyasileştirdiği için dava açtı.

Uluslararası Haremeyn Şerifeyn Denetim Kurulu bu mektuplarda, Suudi Arabistan tarafından hacıların dini haklarının artan biçimde ihlal edilmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Mektupta ayrıca Riyad’ın Umre’ye giden Müslümanlar’ı gözaltına almaya ve geri göndermeye devam ettiği ifade edilerek, şimdiye kadar çok sayıda Müslüman’ın farklı siyasi görüş veya inançlarını dile getirdiği için hac amellerini yerine getiremediği bildirildi.

Bu arada, İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı 270 kişilik ilk İran hac kafilesinin yarın Medine’ye hareket edeceğini bildirdi.

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Hamid Muhammedi, bugün İRNA’ya yaptığı açıklamada, şimdiye kadar hac ziyaretçileri için 25 bin elektronik vizenin çıkarıldığını ve geri kalanın da önümüzdeki günlerde çıkarılacağını bildirdi.

Bu yıl İran’dan 85 bin 200 Hacı adayı Hac merasimine katılacak.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei dün hac yetkililerine hitaben yaptığı konuşmada Hac farizesinin, maneviyat ve siyasetin birlikte tecellisi olduğunu, haccın en önemli özelliğinin Müslümanların belli bir zaman ve belli bir mekanda bir araya toplanmaları olduğunu bildirerek, gerçek haccın bir yandan müşriklerden teberri olunan ve diğer yandan Müslümanların birlik, bütünlük ve dayanışmasını ön plana çıkaran hac olduğunu belirtti

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.