İran

Haddad Adil: Şahname “Eko Bölgesi” halklara aittir

Sadi (Şirazi) Vakfı başkanı Gulamali Haddad Adil, ‘Şahname’nin “Eko Bölgesi” halklarına ait olduğunu vurguladı.

Haddad Adil dün “Fars dili ve edebiyatının korunması ve bilge Ebukasım Ferdowsi’nin anılması”yla ilgili sanal oturumda yaptığı konuşmada, ”Ferdowsi, Şahname’yle sadece bir millete ve ülkeye ait olmayan, bu bölgenin milletlerinin destanı olan ebedi bir destan yarattı.” dedi.

Haddad Adil, Eko üyesi ülkelerin ortak tarih ve coğrafyaya sahip olduklarını belirterek, bu durumun bölgenin ortak kültüre sahip olmasına vesile olduğunu, Fars dilinin de tarih boyunca bu ortak kültürün temelini oluşturduğunu” söyledi.

Ferdowsi’nin Farsça’daki konumuna ve rolüne değinen Sadi Vakfı başkanı Haddad Adil, “Fars dili tarihinin başlangıcında Fars dilinin kalıcılığına ve gücüne en çok katkıda bulunan kişi, bilge Ebulkasım Ferdowsi’dir” dedi.

Haddad Adil, ”Nevruz gibi kutlamaları unutmayalım ve bu ortak kültürü ve Fars dilini her türlü siyasi, kültürel ve ekonomik işbirliğinin bir aracı olarak kullanalım.” dedi.

16 Mayıs Cumartesi, İran İslam Cumhuriyeti takviminde, Fars dilinin korunması ve destansı şair ve büyük İranlı şair bilge “Ferdowsi”nin anıldığı gün kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.