FilistinHaberlerIrakOrtadoğu

Hadi Amiri: Trump, Kudüs Kararını Bazı Ülkelerle Yapılan Koordinasyon Sonrası Aldı

Irak Bedir Teşkilatı Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, bazı Arap ülkelerinin Siyonist Rejimle ilişkileri normalleştirme çabalarını eleştirdi.

Hadi el-Amiri dün Bağdat’ta Haşdi Şabi kuvvetlerine yaptığı konuşmada; Amerika Başkanı’nın Kudüs konusundaki kararı, daha önce bazı Arap ülkeleriyle yaptığı koordinasyondan sonra aldığını söyledi.

El-Amiri aynı zamanda bu ülkelerin Siyonist Rejimle ilişkileri normalleştirme çabalarını ve yine bu ülkelerin Filistin’de yaşanan son kriz karşısındaki tutumlarını eleştirdi ve bu ülkelerin İran’ı ilk düşmanları olarak gördüğünü belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu perşembe günü, Donald Trump’ın Kudüs konusundaki kararı hakkında bir toplantı düzenledi ve Kudüs kararını oy çokluğuyla onayladı.

Donald Trump, 6 Aralık’ta Beyaz Saray’da yaptığı bir konuşmada; Kudüs’ü resmi olarak İsrail’in başkenti tanıdı ve Amerika Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını istedi.

Amerika geçen hafta, Mısır’ın Trump’ın Kudüs konusundaki kararının iptali ile ilgili olarak Güvenlik Konseyine sunduğu karar tasarısını veto etti ve bu olaydan sonra İslam İş birliği Teşkilatı, bu karar tasarısının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.