HaberlerIrakOrtadoğu

Hadi el’Ameri Irak su sorununun çözümünü istedi

Irak’ta el’Feth koalisyonu başkanı Hadi El’Ameri, 19 ülkenin büyükelçileriyle oturumunda, Türkiye karşısında ciddi tutum sergilenmesi gerektiğini zira Türkiye’nin girişimlerinin Irak’ta su sorununun artmasına neden olduğunu söyledi.

El’Alem kanalına göre, Hadi el’Ameri, sözkonusu oturumda Türkiye’nin Ilısu barajında su tutma girişiminin Irak’ta ciddi su sorununa neden olduğunu zira bu su tutma girişimiyle Türkiye’ye su akışını azalttığını ve bunun da Irak’ta su açısından ciddi krizi beraberinde getirdiğini söyledi.

Hadi el’Ameri, sözkonusu oturumda, Irak’ın güçlü kapılarının terör rejimi İsrail dışında bütün ülkelere açık olduğunu belirterek, Irak’ın yanında yer alacaklara olumlu baktıklarını ve her türlü desteğe vereceklerini belirterek yabancı yatırımcıları Irak’a davet etti.

Türkiye’nin Dicle nehri üzerinde inşa ettiği Ilısu barajında su tutma girişiminin ardından Türkiye’den Irak’a akan suda yüzde 50 oranında azalma olması Irak halkının ve Iraklı siyasilerin tepkilerine neden oldu. Irak parlamentosunun da bu konuda olağanüstü oturum yapması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.