FilistinHaberlerOrtadoğu

Hafız Kunduz zindanda 27 yılını doldurdu

Filistin’in Yafa kentinden esir Hafız Kunduz, 1984 yılından beri tutuklu bulunduğu Siyonist işgal rejimi zindanlarında dün (14 Mayıs Cuma) 27 yılına girdi.

Esirler konusunda uzman ve eski esirlerden olan Abdunnasır Fervaine konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki Yafa kentinden Hafız Nemir Muhammed Kunduz (52) bekârdır. En eski esirlerden biri sayılan Kunduz eski esirler listesinin 12. sırasında yer alıyor. 15 Mayıs 1984 yılında tutuklanan Kunduz 28 yıl hapse mahkûm edilmişti. Dün itibariyle zindanda 27 yıl geçiren Kunduz dışarıda geçirdiği yıllar kadar içeride de bir ömür geçirmiş oldu”.

Feravine sözlerini şöyle sürdürdü: “Hafız hâlâ Yafa’ya dönüş hayalini kuruyor ve bu umutla yaşıyor. 1994 yılında imzalanan Oslo ilkeler anlaşmasından önce tutuklu bulunan yirmi kişiden biridir. Bunlar arasında en az zindanda kalanın kaldığı süre 18 yıldır. En yaşlı olan esirlerin piri ise 27 yıldan beri zindanda bulunan 80 yaşındaki Sami Yunus’tur. Yine bunlardan dördü çeyrek asırdan fazla içeride olan ve kendilerine “Sabır Generalleri” denilen kişilerdir.”

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.