FilistinHaberlerOrtadoğu

Haham Yehuda Glick’in Mescid-i Aksa’ya girişi dört ay yasaklandı

İşgal polisi, fanatik Yahudi Haham Yehuda Glick’in düzenlediği provokatif baskınlar nedeniyle Mescid-i Aksa’ya girişinin dört ay süreyle yasaklandığını iddia etti.

Fanatik Yahudi Haham Yehuda Glick, Mescid-i Aksa’ya Yahudi yerleşimcilerle birlikte “Heykel Dağı’nda Yahudilere Özgürlük” sloganıyla düzenlediği baskınlarla ve Mescid-i Aksa’da ayin yapma girişimleriyle, Yahudi yerleşimcileri neredeyle günlük hale gelen baskınlara katılmaya teşvik etmesiyle tanınıyor.

Haham Yehuda Glick, son olarak iki hafta önce Mescid-i Aksa’da düzenlediği baskın sırasında provokatif hareketlerde bulunmuş ve Mescid-i Aksa’nın bekçilerine ağza alınmayacak sözler sarf etmişti.

İşgal yönetimi, Mescid-i Aksa’ya tamamen el koymanın ilk adımı olarak El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii’nde yaptığı gibi öncelikle Mescid-i Aksa’yı zaman ve mekan olarak Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölmek istiyor. Bu adımın altyapısını hazırlamak amacıyla da Yahudi yerleşimcileri işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2022 (24) içerik yüklenmiştir.