FilistinHaberlerOrtadoğu

Hain Abbas’a karşı isyan hazırlığı olduğu söylendi

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın milis liderlerinden son zamanlarda Abbas ve Feyyad’a yönelik eleştirileri yoğunlaşan ve Arap devrimleri benzeri değişiklik talep eden Fetih liderleriyle görüşmelerini istediği bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Fetih lideri, Ramallah, Nablus ve Cenin’de Fetih üyelerinin hareket içerisinde köklü değişiklik istediğini ve Fetih ile Filistin Özerk Yönetimi’nin mevcut halinden memnun olmadıklarını, söz konusu grupların son zamanlarda düzenledikleri toplantıların milis güçlerini rahatsız ettiğini söyledi.

Fetihli liderine göre, Mahmud Abbas’a bağlı milis güçleri söz konusu Fetih üyelerini uyararak toplantılarını daha fazla sürdürmelerine izin verilmeyeceğini ve toplantı yapmaya devam etmeleri halinde kendilerine Hamas üyeleriymiş gibi davranılacağını bildirdi.

Hareket içindeki muhalefetin henüz tümüyle değişim ve isyan boyutuna ulaşmadığını belirten Fetihli lider, Arap devrimlerinin Fetih’te çok büyük sarsıntıya yol açtığını ve Fetih üyelerinin Abbas ve Feyyad yönetiminde hareketin içine sürüklendiği durumdan duydukları rahatsızlığı açıkça dile getirmeye başladıklarını söyledi.

Fetihli lider, Mahmud Abbas ile Muhammed Dahlan arasında yaşanan çatışmanın ardından bir süre sessiz kalan Dahlan grubunun isyan hazırlığının başını çektiğine işaret etti.

Reuters haber ajansı, Fetih Hareketi’nin üst düzey yöneticilerinin geçen hafta Cumartesi günü Mahmud Abbas’a gönderdiği mektupta Abbas’tan Selam Feyyad’ı görevden almasını istediklerini ve söz konusu mektubun hareket içinde derin bir siyasi kriz yaşandığına işaret ettiğini duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.