HaberlerIrakOrtadoğu

Hain Erbil yetkilileri, Bağdat’tan ABD için üs istiyor

Erbil, Amerika’nın Kürdistan Bölgesi’nde askeri üs kurması için Irak merkezi hükümetinden onay istiyor.

Irak Meclisindeki eski Kürt milletvekillerinden Mahmud Osman, Amerika’nın IŞİD’e karşı saldırılarda Irak topraklarını kullanması için Erbil ile Bağdat arasında koordinasyon bulunması gerektiğini söyledi.

Mahmud Osman, el-İticah haber sitesine verdiği demecinde “Amerikan uçaklarının kalkacağı havaalanı Erbil’e 60 kilometre mesafededir. Eskiden de havaalanı olan bu yerin onarılarak IŞİD saldırılarında kullanmak üzere Amerikalılara verilmesi gündemde” dedi.

Mahmud Osman, 2003’ten beri metruk halde bulunan bu havaalanının Amerikalıların kullanımına verilmesi için Bağdat’ın onayının gerekli olduğunu söyledi.

Irak meclisindeki Kürdistan Demokrat Partisi Milletvekillerinden Hoşi Halil de el-İticah’a verdiği demecinde Amerika’nın şimdiye kadar IŞİD’e yönelik saldırılarda Kürdistan Bölgesi’ndeki hiçbir üssü kullanmadığını belirterek bu havaalanının ABD’nin kullanımına verilebilmesi için Bağdat’ın onayının gerektiğini söyledi.

KDP Milletvekili Halil, Irak anayasasına göre Peşmerge güçlerinin Irak savunma güçlerinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.