HaberlerLatin Amerika

Haiti ABD büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı

Trump’ın bazı Latin Amerika ve Afrika ülkeleri için sarfettiği küstah ve ahlaksız açıklamalarına tepkiler devam ederken Haiti, ABD’nin bu ülkedeki büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı.

Trump’ın sözleri hedef aldığı ülkelerde şok etkisi yarattı. Haiti hükümeti ‘ırkçı’ diye nitelediği bu sözler karşısında ‘derinden şoke olduğunu’ ve ‘öfke duyduğunu’ açıkladı.

ABD’nin Haiti Büyükelçiliği’ndeki en üst düzey yetkiliyi açıklama getirmesi için dışişleri bakanlığına çağıran Haiti hükümeti şu tepkiyi gösterdi: ”Bu hakaretler, her türlü yüksek siyasi otoritenin geliştirmesi gereken bilgelik, itidal ve muhakeme erdemlerini hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Haiti toplumu ve ABD’ye katkılarıyla ilgili tümüyle yanlış ve ırkçı bir görüşü yansıtmaktadır.”

Haiti’nin Washington Büyükelçisi Paul Altidor da Haiti’de 220 bin can alan depremin 8. yıldönümünde dikkatlerin bu felakate değil de Trump’ın sözlerine çevrilmesinin sinir bozucu olduğunu ifade etti.

Altidor ”Haiti, 1779’da Savannah Muharebesi’ne asker göndererek Amerikan Devrimi’ni desteklemesi gibi tarihe yaptığı katkılarla anılmalı. Haitililer ABD’nin kaynaklarını istismar etmek için gelmiş bir göçmen çetesi değildir. Biz uzun zamandır buradayız ve ABD’nin bugünkü ABD olmasına katkıda bulunduk” dedi. El Salvador da ABD’ye protestolarını iletti.

Bu arada bazı Afrika ülkeleri de Trump’ın sözlerine tepki göstererek, bu sözlerin son derece küstah ve ahlaksızca olduğunu bildirirken BM insan hakları şurası sözcüsü de, Trump’ın sözlerini ‘ırkçılık’ olarak niteledi ve ‘Bu tür açıklamalar ırkçılığı kışkırtıyor’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.