FilistinHaberlerOrtadoğu

Hak yolda kararlı adımlarla yürüyeceğiz

Filistin Hükümeti başkanı İsmail Heniyye, Arap ve İslam ülkeleri liderlerini Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve Filistin halkının özellikle Ramazan ayında yaşadığı sıkıntıların sona erdirilmesi için harekete geçmeye çağırdı.

Heniyye bu çağrısını, Katar Şeyh Iyd Hayır Müessesesi’nin desteğiyle İslami Kuruluşlar Birliği ve Hamas Hareketi’nin ortaklaşa düzenlediği ilk iftar töreninde yaptı.

İslam ülkeleri liderlerini Gazze’deki işçileri ve balıkçıları desteklemek için 10 milyon dolar bağışladığını ilan eden Katar Emiri Şeyh Halife bin Hamad’ın yolundan gitmeye davet etti.

Heniyye, daha sonra şu şekilde konuştu: “Onlara buradan binlerce aile arasından sesleniyoruz ve diyoruz ki: Şerefimize ve haklarımıza bağlı kaldığımız için bize uygulanan bu haksız ambargoyu kaldırmak için harekete geçin… Bizler yolumuzda yürümeye devam edeceğiz ve Allah’tan başkasına boyun eğmeyeceğiz.”

Katar Şeyh Iyd Hayır Müessesesi’ne ve Katar Emiri Şeyh Halife bin Hamad’a yüz bin Filistinli işçi ve balıkçıya dağıtılacak bağış dolayısıyla teşekkür eden Heniyye, Katar Emiri’nin Gazze’ye düzenlenen saldırı sırasındaki tavrını ve Filistin halkına desteğini de övdü.

Törene Katar’dan telefonla katılan Hayır Müessesesi Başkanı Şeyh Ali Es-Suveyci de, Gazze halkıyla, ambargo ve saldırılar karşısındaki direnişleriyle gurur duyduğunu ifade ederek, Gazze halkının yaşadığı sıkıntıların sona erdirilmesi ve ambargonun kaldırılması için Arap Birliği’ni harekete geçmeye davet etti.

Suveyci, “Yardım için elimizden geleni yapacağız. Zafer sabırla gelir ve her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.