DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Haklarımızdan kimse vazgeçiremez

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, İran’ın içişlerine karışarak istikrarsızlık çıkarmaya çalışan Batı ülkeleri sert şekilde eleştirdi.

Perşembe günü Meşhed şehrinde binlerce kişiye hitap eden Ahmedinejad “Batılıların işi İranlıların seçimlerde doğru yönde hareket etmelerini engellemek için uydu kanalları kurmaya kadar vardırdıklarını” söyledi.

Seçimlerin ardından düzenlediği ilk bölge ziyaretinde konuşan Ahmedinejad dış güçlerin halkın seçimine hakaret etme haklarının bulunmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, seçim sürecinde özellikle bazı yabancı ülkelerin İran’da iç savaş çıkarmak için uğraştıklarını belirtti.

Ahmedeinejad İran’ın herhangi bir saldırgan güce ülkelerine dönüş yollarını bile unutturacak bir şekilde cevap vereceği uyarısında bulundu.

Mahmud Ahmedinejad “Düşmanlarımıza dediğim gibi, bu millet yüzünüze öyle bir darbe indirir evinizin yolunu unutursunuz” şeklinde konuştu.

Ahmedinejad nükleer meselede de hükümetinin “mantık ve diyaloga” açık olduğunu söylemekle birlikte “Batılıların her biri veya hepsi İran’ın nükleer programı karşısında güçlerini birleştirseler bile yine de İran halkını vazgeçilmez nükleer haklarından mahrum etmeye güçleri yetmeyecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.